Nie tylko dla HR orłów: „Tajemniczy Gość”, czyli słów kilka o premiach
3 czerwca 2024
[ Artykuł ]
Premia jest jednym ze składników wynagrodzenia, do którego pracownik ma prawo po spełnieniu warunków, określonych przez pracodawcę.
Aby osiągnąć skutek zwiększenia motywacji pracownika oraz jego aktywizację, pracownik powinien mieć świadomość swojego wpływu na możliwość otrzymania premii w danej wysokości.
Z tego też powodu budując system premiowy w swojej firmie powinieneś uwzględnić:
- kryteria premiowania,
- warunki uzyskania premii,
- wysokość premii,
- procedurę jej przyznawania,
Zastanów się także jaki rodzaj premiowania będzie najbardziej skuteczny w Twojej organizacji:
- premiowanie wyspecjalizowane – otrzymywane przez pracowników, którzy mają istotny wpływ na realizacje określonego zadania np. premia za ilościowy wzrost zrealizowanych zadań, przedterminowe wykonanie zadań; premiowanie zespołowe,
- premiowanie zespołowe – motywujące do integracji w zespole, uzależnione od wyniku zespołu a nie bezpośrednio od pracownika np. premiowanie na podstawie wyników ankiet tzw. „Tajemniczego Gościa”– anonimowego ankietera, odwiedzającego sklep w przypadkowym terminie, w celu oceny pracy osób tam zatrudnionych z perspektywy zadowolenia klienta,
- premiowanie zadaniowe – otrzymywane za realizację przypisanych pracownikowi celów,
- premiowane syntetyczne – stosowane za wykonywanie zadań w skali całej firmy np. w zakresie uzyskania konkretnego wyniku finansowego.
WAŻNE: Przepisy regulaminu premiowania (wynagradzania) nie mają zastosowania, jeżeli prawo do premii i jej wysokość zostały dla pracownika określone korzystniej w umowie o pracę (Wyrok SN z 22.09.1999 r., I PKN 262/99).
Myślimy transakcyjnie.
Doradztwo w kwestiach, które mają znaczenie.
Artykuły powiązane z tą kategorią
Skontaktuj się
LSW Bieńkowski, Laskowski, Leśnodorski,
Melzacki i Partnerzy sp.k.
2012-2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Polityka prywatności
design & dev by : 247®Studio