Nabycie kontrolnego pakietu akcji Ferrum S.A. przez HW Pietrzak Holding sp. z o.o.
Prawnicy LSW świadczyli kompleksową obsługę prawną transakcji nabycia kontrolnego pakietu akcji Ferrum S.A. – spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Walory były nabywane zarówno od anonimowych sprzedawców za pośrednictwem giełdy, jak i od podmiotów, z którymi udało się wynegocjować sprzedaż znacznych pakietów. Transakcja wymagała koordynacji wielu podmiotów, a także dużego doświadczenia w zakresie dokonywania transakcji na rynku kapitałowym.
Inwestycja w spółkę branży telekomunikacyjnej
Zespół LSW doradzał założycielom innowacyjnej spółki branży telekomunikacyjnej w procesie wstąpienia do spółki notowanego na GPW funduszu VC. Prawnicy LSW doradzali zarówno w trakcie samego procesu inwestycyjnego, jak i późniejszej współpracy z funduszem oraz założycielami w zakresie kontroli wykorzystywania pozyskanych środków.
Wprowadzenie spółki Platforma Mediowa Point Group na GPW
LSW zapewniło całościową obsługę prawną procesu wprowadzenia PMPG S. A., wydawcy między innymi tygodnika „Wprost” i miesięcznika „Film”, przeprowadzonego metodą przejęcia innej, notowanej już na warszawskim parkiecie spółki.
Przejęcie kontroli nad Stocznią Gdańsk S.A. i Stocznią Gdynia S.A.
Firma prawnicza LSW była głównym doradcą prawnym inwestora Stoczni Gdańsk S.A. Na jego zlecenie przygotowane zostały analizy prawne obejmujące zagadnienia korporacyjne, handlowe, środowiskowe, udzielonej pomocy publicznej i pozwoleń na działalność koncesjonowaną. Prawnicy doradzali przy opracowaniu i przeprowadzeniu transakcji nabycia większościowego pakietu akcji, objęcia kontroli nad przejmowanym przedsiębiorstwem, negocjowaniu z rządem polskim umów prywatyzacyjnych, wdrożeniu programów naprawczych zmierzających ku redukcji kosztów działalności przedsiębiorstwa oraz zatrudnienia, renegocjacji zawartych i negocjacji nowych kontraktów handlowych stoczni, jak również opracowaniu strategii prawnej wdrożenia nowych przedsięwzięć w ramach istniejącego podmiotu z jednoczesnym uregulowaniem stanu prawnego nieruchomości w tym celu wydzielonych z istniejącego przedsiębiorstwa. LSW uczestniczyło również w postępowaniu w sprawie restrukturyzacji stoczni przed Komisją Europejską (w związku z udzieloną stoczni pomocą publiczną).
Zabezpieczenie rekordowego kredytu
Prawnicy LSW negocjowali zabezpieczenie największej pożyczki w historii polskiej bankowości udzielonej ukraińskiej firmie. Trzy polskie banki: Polska Kasa Opieki S.A., PKO Bank Polski S.A. i BRE BANK S.A. stworzyły specjalne konsorcjum, które zapewniło finansowanie w wysokości ponad 1 mld zł.
Prywatyzacja majątku produkcyjnego polskiej huty stali
LSW występowała w charakterze doradcy prawnego inwestora zagranicznego w procesie prywatyzacji majątku produkcyjnego polskiej huty stali. Pomoc prawna świadczona przez LSW, udzielona została w zakresie analizy prawnej majątku (due diligence) oraz zagadnień korporacyjnych podmiotów zależnych prywatyzowanego przedsiębiorstwa, negocjacji ze związkami zawodowymi przejmowanego zakładu, jak również w zakresie opracowania struktury transakcji, jej zabezpieczenia i wykonania zobowiązań sprzedającego.
Dalszym etapem była bieżąca obsługa prawna przedsiębiorstwa we wszystkich aspektach jego działalności. Podjęte zostały działania w celu skonsolidowania całego majątku produkcyjnego w ramach jednego przedsiębiorstwa – połączenie kilkunastu spółek handlowych z jednoczesnym stworzeniem nowej struktury organizacyjnej.
Dodatkowym elementem było świadczenie pomocy prawnej w ramach postępowania przed Komisją Europejską w zakresie obowiązku zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej udzielonej przed datą prywatyzacji, które zakończyło się uchyleniem obowiązku zwrotu udzielonych środków pomocowych.