W 30 września 2015, Sąd Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie o sygnaturze T-364/13 dotyczący sprzeciwu na zgłoszenie do rejestracji w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) oznaczenia graficznego dla m.in. toreb, ubrań i poduszek dla zwierząt domowych, obuwia i wynajmowania nieruchomości o następującym wyglądzie:

Zgłaszającym powyższy znak jest polska spółka cywilna „Eugenia Mocek i Jadwiga Wenta KAJMAN Firma Handlowo-Usługowo Produkcyjna” z siedzibą w Chojnicach. Na zgłoszenie – wnosząc sprzeciw – zareagowała popularna francuska firma Lacoste. Profil działalności tej firmy jest zapewne naszym czytelnikom znany, jednakże dla jasności wykładu wyjaśniamy, że zajmuje się sprzedażą odzieży, perfum i akcesoriów. Powołała się na należący do niej znak towarowy, który prezentuje się w sposób następujący:

OHIM w wyniku sprzeciwu Lacoste odmówił rejestracji polskiej spółce. Sąd Unii Europejskiej utrzymał decyzję OHIM, stwierdzając, że renoma krokodyla Lacoste pozwala udaremnić rejestrację kształtów krokodyla lub kajmana w odniesieniu do wyrobów ze skóry, ubrań i obuwia.

Czytaj więcej na  blogu

Autor: Paweł Baran