Nowa siedziba LSW przy ulicy Szarej 10

Zapraszamy do pięknej kamienicy na Powiślu

Więcej

Wspieramy innowacje

Poznaj naszą ofertę dla funduszy venture capital, firm inwestujących w B+R i startupów

Więcej

Zapraszamy na Blog IP

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o własności intelektualnej

Więcej

Prawo filmowe

Obsługujemy największe produkcje filmowe w Polsce

Więcej

Wygodna księgowość

Korzystna oferta dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Więcej

Nadchodzi rewolucja w ochronie danych osobowych

Pomagamy przedsiębiorcom w dostosowaniu firm do zmian w przepisach

Więcej

Zapisz się do newslettera

Newsletter - luty 2017
Rekord w polskich kinach: najpopularniejsze filmy 2016 roku

Polskie kina sprzedały w minionym roku prawie 52 mln biletów, to rekord dekady! Tylko na polskie produkcje wybrało się 13 mln osób, a najchętniej oglądanym filmem był „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”. A że branża filmowa jest nam szczególnie bliska, pochylamy się nad zeszłorocznym tzw. box officem, czyli liczbą sprzedanych biletów w kinach oraz dochodach z nich osiągniętych.

Czytaj dalej
Szkolimy w ramach Akademii Lewiatana

Kiedy mailing staje się SPAM-em? Jak są nowe zasady pozyskiwania zgody na przetwarzanie danych? Jak prowadzić marketing internetowy zgodnie z nowym prawem? Już 3 marca w piątek odbędzie się pierwsze szkolenie z naszym udziałem w Akademii Lewiatana, podczas którego mec. Maciej Dudek opowie o dużych zmianach w przepisach o ochronie danych osobowych ważnych w działalności przedsiębiorców. Zachęcamy do rejestracji.

Czytaj dalej
Newsletter - styczeń 2017
Oddawaj kasę za etat, czyli krótka historia o tym, jak trudno pogodzić przepisy z elementarnym poczuciem sprawiedliwości

Była pracownica TVP przez blisko dekadę  świadczyła usługi w oparciu o umowę o dzieło. W sądzie wygrała sprawę o tzw. uznanie etatu. W konsekwencji, musi zapłacić byłemu pracodawcy kilkadziesiąt tysięcy złotych, bo jak uznał sąd - dzięki uiszczeniu przez TVP zaległych składek ZUS za lata współpracy, wzbogaciła się. To samo może spotkać każdego, kto wygra z pracodawcą w sądzie.

Czytaj dalej
LSW szkoli branżę kreatywną

Prawnicy LSW zdążyli przyzwyczaić chyba już wszystkich do tego, że aktywni są nie tylko na sali sądowej. Równie chętnie dzielą się wiedzą ekspercką w mediach, a także prowadzą wykłady i szkolenia. W 2017 roku również nie mogło ich zabraknąć. Tym razem poprowadzimy cykl szkoleń dla Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

Czytaj dalej
Przedsiębiorco, spór z konsumentem nie musi skończyć się w sądzie

Przeszło dwa tygodnie temu w życie weszła ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, mająca wprowadzić szybki i tani sposób rozstrzygania sporów, jednolity na terenie całej UE – istotny również dla branży e-commerce. O tym czy i jak sprawdzi się nowy system, przekonamy się z czasem – pisze na blogu IP Maciej Dudek.

Czytaj dalej
Donos pozwala na uniknięcie kary

Dotkliwość kar, jakie na przedsiębiorców może nałożyć UOKiK za działania noszące znamiona antykonkurencyjne skłania wielu z nich do przystępowania do programu leniency. I choć może nie jest to rozwiązanie idealne, to jednak jest to gra, w której wszyscy są wygrani - winny, bo jego kara zostaje złagodzona. UOKiK - bo może skuteczniej walczyć z nieuczciwą konkurencją.

Czytaj dalej
Newsletter - grudzień 2016
Donos pozwala na uniknięcie kary

Dotkliwość kar, jakie na przedsiębiorców może nałożyć UOKiK za działania noszące znamiona antykonkurencyjne, skłania wielu z nich do przystępowania do programu leniency. I, choć może nie jest to rozwiązanie idealne, to jednak jest to gra, w której wszyscy są wygrani – winny, bo jego kara zostaje złagodzona, i UOKiK – bo może skuteczniej walczyć z nieuczciwą konkurencją.

Czytaj dalej
Elementarz Prawa Upadłościowego: Przygotowana likwidacja

Przygotowana likwidacja (tzw. „pre-pack”) – sprzedaż przedsiębiorstwa dłużnika (zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątkowych stanowiących znaczną część przedsiębiorstwa) dokonywana ze skutkiem egzekucyjnym – zasadniczo – na moment ogłoszenia upadłości, na kontrolowanych przez sąd upadłościowy warunkach, z przeznaczeniem uzyskanej ceny na zaspokojenie wierzycieli upadłego.

Czytaj dalej
Kompozytorzy (kontr)atakują

Muzycy i kompozytorzy działający na amerykańskim rynku upominają się o swoje prawa i tantiemy. Na mocy Copyright Act z 1976 r. twórcy dzieł powstałych w latach 70. i 80. coraz częściej podejmują działania mające na celu odzyskanie praw majątkowych do swoich dzieł. W ostatnim czasie z takim powództwem wystąpił kompozytor Ennio Morricone.

Czytaj dalej
Zdrowych i Spokojnych Świąt

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć Państwu najlepsze życzenia zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt oraz samych sukcesów w Nowym Roku i żeby ten  nadchodzący był jeszcze lepszy od właśnie mijającego.

LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Czytaj dalej
Newsletter - listopad 2016
Jesienna ofensywa innowacji

Jeśli by spróbować zrobić aktualną mapę spotkań i konferencji biznesowych, można by odnieść wrażenie, że najgorętszy temat trwającej jeszcze jesieni to innowacje.  Rzecz jasna w dyskusji na temat ich kształtu i możliwych kierunków rozwoju nie mogło zabraknąć LSW. Zwłaszcza, że w zbliżającym się sezonie 2017 podejmujemy kolejne kroki aby stać się jednym z ważniejszych graczy na innowacyjnym rynku.

Czytaj dalej
Nowelizacja podatku VAT: Rząd bierze na celownik walkę z nadużyciami i uszczelnienie systemu

Jak zapewnia rząd, nowe przepisy mają skuteczniej walczyć z nadużyciami i poprawić ściągalność podatku. Jakimi metodami ? Między innymi poprzez przywrócenie/wprowadzenie sankcji w VAT równej 30% kwoty zaniżenia podatku należnego lub zawyżenia naliczonego, a także sankcji w wysokości 100% podatku naliczonego, który wynika m.in. z „pustych” faktur , jak również z faktur, które podają kwoty niezgodne z rzeczywistością.

Czytaj dalej
Nie będzie jednolitego podatku? "Nic jeszcze nie jest przesądzone"

W poprzednim newsletterze uczulaliśmy Państwa na zmiany, jakie rozważa rząd względem przedsiębiorców. Głośno zrobiło się o wprowadzeniu jednolitego podatku dochodowego, w skrajnych przypadkach wynoszącego nawet 40 proc. Wygląda na to, że fala protestów, jaka w związku z tym wybuchła, obudziła w rządzących refleksję. Zapewne na ostateczny kształt nowych przepisów przyjdzie jeszcze poczekać, ale wiele wskazuje na to, że ustawodawca wycofa się z pierwotnego kształtu projektu.

Czytaj dalej
Newsletter - październik 2016
Effie Awards rozdane!

24 października odbyła się gala wręczenia nagród dla najlepszych kampanii marketingowych w prestiżowym Effie Awards. Niezmiernie miło nam poinformować, że ogromne sukcesy odnotowali w niej Klienci LSW. Serdecznie gratulujemy!

Czytaj dalej
Newsletter - wrzesień 2016
LSW o innowacjach podczas World Communiacation Forum Davos w Łodzi

W dniach 10-11 października serdecznie zapraszamy do Łodzi na konferencję zatytułowaną Human Centered-Design, podczas której przedyskutowywana będzie innowacyjność w przeróżnych dziedzinach, które łączy jedno – w ich centrum stoi człowiek. Na WCFA Davos Łódź nie zabraknie też LSW. Wystąpimy zarówno jako prelegenci, jak i strategiczny partner prawny wydarzenia.

Czytaj dalej
Mała ustawa, a (nie)sprawiedliwa reprywatyzacja

Reprywatyzacja nieruchomości warszawskich w ostatnich dniach wywołała istną medialną awanturę. Nie zamierzamy w niej uczestniczyć, ale uważamy za istotne zabrać głos w tej sprawie, aby wśród zgiełku zdominowanego przez emocje, umożliwić naszym klientom uzyskanie rzeczowej informacji. 

Czytaj dalej
Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych szansą na rozwój zamówień w sektorze bezpieczeństwa publicznego

Po niemal trzech latach od nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, implementującej postanowienia dyrektywy 2009/81/WE, można śmiało powiedzieć, iż zamówienia publiczne nie upowszechniły się w sektorze bezpieczeństwa publicznego. Brak kompleksowych rozwiązań w tym zakresie nie pozwala w pełni wykorzystać możliwości jakie dają obowiązujące przepisy.

Czytaj dalej
Unbundling portowy w Polsce. Aspekty prawne

Wydawać by się mogło, ze obecny status polskiego „unbundlingu portowego”realizuje, w pewnym sensie, model holdingowy dozwolony w przypadku transportu kolejowego, przy zachowaniu pełnej prawnej odrębności przedsiębiorstw działających w sferze portowej eksploatacji i spełnia europejskie normy ustanowione dla transportu kolejowego. Pytanie, czy na pewno tak jest?

Czytaj dalej
Ruszamy z nowym projektem! W LSW powstaje LSW PP Blog, czyli blog o pomocy publicznej

Dopiero co świętowaliśmy jubileusz naszego pierwszego Bloga, a już możemy się pochwalić, że w październiku ruszamy z zupełnie nowym, pod redakcją Edyty Niemyskiej. – Wychodząc naprzeciw Państwa pytaniom i odpowiadając na Państwa oczekiwania, postanowiliśmy stworzyć ten blog. Będziemy dzielić się na nim z Państwem naszymi doświadczeniami i refleksjami w zakresie pomocy publicznej, zamówień publicznych oraz infrastruktury, opierając się o wiedzę zdobytą z prowadzenia bieżących spraw, o wnioski z obserwacji bogatego orzecznictwa sądowego i praktyki administracyjnej oraz o praktykę wynikającą z realizowanych transakcji i projektów – mówi świeżo upieczona redaktor naczelna.

Poniżej, przedstawiamy tekst Rafała Sowuli – jeden z pierwszych artykułów, które będzie można znaleźć na blogu.

Zapraszamy od października!

Czytaj dalej
Na koniec kolejne zaproszenie

Jako że prawnicy LSW to nie tylko doskonali eksperci, ale również charyzmatyczni mówcy, zorganizowaliśmy dla Państwa cykl szkoleń StartUpownia LSW, podczas którego dzielimy się z Państwem naszą wiedzą i doświadczeniem. 

Czytaj dalej
Newsletter - sierpień 2016
LSW pisze

W księgarniach na półkach można znaleźć gorące jeszcze, bo dopiero co wydane, egzemplarze  książki, której współautorem jest jeden z naszych prawników – Marcin Nosiński.

Czytaj dalej
Newsletter - czerwiec 2016
Lekarze na celowniku prokuratury

Minister sprawiedliwości powołał specjalne zespoły prokuratorskie do spraw ścigania przestępstw związanych z błędami lekarskimi. Inicjatywa ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Pierwsi obawiają się, że postawi służbę zdrowia w złym świetle. Drudzy cieszą, że przewlekłe postępowania o błędy w sztuce lekarskiej w końcu przyspieszą. Jedno jest pewne: tego typu działania wymagają, po pierwsze, rzeczowej, wolnej od emocji debaty z udziałem prawników i lekarzy, po drugie – mądrych zmian w kodeksach postępowania karnego i cywilnego. 

Czytaj dalej
Brexit a sprawa prawa własności intelektualnej (IP)

Zaskoczenie po wyniku referendum, w którym Wielka Brytania zdecydowała o wyjściu z Unii Europejskiej, szybko zastąpiły pytania o to, jak ta decyzja wpłynie na codzienne życie, ekonomię i gospodarkę kraju. Nie brakuje też wątpliwości dotyczących tego, jak w nowej rzeczywistości funkcjonować będzie system prawny i co Brexit oznaczać będzie w praktyce – również dla praw  własności intelektualnej (IP).

Czytaj dalej
LSW z czerwonym paskiem

Jako, że czerwiec to czas podsumowania roku (szkolnego) i wręczania cenzurek, postanowiliśmy pochwalić się również swoją. Wiosnę zakończyliśmy z doskonałym wynikiem.

Czytaj dalej
Newsletter - maj 2016
Jacek Żakowski wygrywa z Frondą. Granice wolności słowa

W kwietniu ostatecznie zakończyła się sprawa dziennikarza Jacka Żakowskiego przeciwko wydawcy książki „Resortowe dzieci” – wydawnictwu Fronda. Po raz kolejny sąd wskazał, że wolność wypowiedzi nie jest wolnością bezwzględną, a publikowanie nieprawdziwych i szkalujących informacji nigdy nie może być uzasadniane interesem publicznym.

Czytaj dalej
Newsletter - kwiecień 2016
Wybory członków Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

W dniach 23 – 24 kwietnia 2016 roku odbyło się Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie. Podczas zgromadzenia wyborczego wybrano między innymi dziekana, członków i zastępców członków Okręgowej Rady Adwokackiej oraz innych organów między innymi prezesa Sądu Dyscyplinarnego, przewodniczącego komisji rewizyjnej czy Rzecznika Dyscyplinarnego.

Dziekanem Izby Adwokackiej w Warszawie został adwokat Grzegorz Majewski. Wspólnik LSW Adwokat Maciej Ślusarek został wybrany do Okręgowej Rady Adwokackiej.

Czytaj dalej
Newsletter - marzec 2016
W tym tygodniu na blogu IP: Paski na butach sportowych tylko dla Adidas’a?

Adidas to chyba najbardziej znana i rozpoznawalna marka odzieży i obuwia sportowego na świecie. Chyba każdy kojarzy sławne „trzy paski” tego producenta. Jednak wybierajac jako oznaczenie swoich produktów dość banalny i popularny wzór trzeba się zmierzyć z podobnymi pomysłami konkurencji. Adidas mierzył sie z nimi od 2009r. (przynajmniej w tej konkretnej odsłonie), ale jak się okazało dość skutecznie.

Czytaj dalej
Newsletter - luty 2016
Rewolucyjne zmiany w umowach terminowych.

W dniu 22 lutego 2016 roku weszły w życie rewolucyjne zmiany w przepisach Kodeksu pracy dot. m.in. zawierania umów o pracę na czas określony. Maksymalny czas trwania zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony określa obecnie Kodeks pracy.

Czytaj dalej
Newsletter - styczeń 2016
Newsletter - listopad 2015
Newsletter - październik 2015
Newsletter - wrzesień 2015
Rewolucyjne zmiany w prawie pracy od 2016 roku

W sierpniu br. Prezydent podpisał nowelizację ustawy Kodeks pracy (ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Przepisy przejściowe ustawy przewidują jednak sześciomiesięczne vacatio legis, co oznacza, że zmiany przewidziane nowelą wejdą w życie w pierwszych miesiącach 2016 roku.

Czytaj dalej
Rozwiązanie spółki jawnej bez dokonywania likwidacji

Decydując się na zakończenie działalności, wspólnicy spółki jawnej nie zawsze muszą dokonywać czasochłonnej likwidacji spółki. Na podstawie wspólnej zgodnej decyzji wspólników możliwe jest rozwiązanie spółki z pominięciem procesu likwidacji, w sposób przez nich uzgodniony, co jest rozwiązaniem szybszym i tańszym.

Czytaj dalej
Kilka słów o kontrakcie menedżerskim

Kontrakty menedżerskie są obecnie jednymi z najpowszechniej zawieranych umów z członkami zarządów oraz kadrą menadżerską. Na ich podstawie, usługobiorca zazwyczaj osoba fizyczna (chociaż może być to również spółka), zobowiązuje się do odpłatnego prowadzenia przedsiębiorstwa na rzecz usługodawcy - przedsiębiorcy. W związku z powszechnością tego typu umów, warto dowiedzieć się czym są, jakie niosą korzyści oraz ryzyka. 

Czytaj dalej
Newsletter - sierpień 2015
Wielka nowelizacja procedury karnej 2015

Od 1 lipca obowiązuje zmieniona procedura karna. Od dłuższego czasu w mediach dominują zwroty „wielka”, „fundamentalna” czy „rewolucyjna”. Zmiana modelowa rzeczywiście jest zasadnicza, jednak sporo miejsca pozostawiono praktyce. Trudniejsze pytanie dotyczy tego, czy zmiana ta jest zmianą na lepsze? Jeśli proces stanie się bardziej efektywny, sprawniejszy a obywatele odczują zmianę skuteczności aparatu wymiaru sprawiedliwości – zmiana niewątpliwie będzie sukcesem. 

Czytaj dalej
Newsletter - czerwiec 2015
Nowe sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego

Nowelizacja ustawy Kodeks karny skarbowy (dalej jako „k.k.s.”) oraz nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej jako „ustawa o KRS”) wprowadziły nowe sankcje dla przedsiębiorców za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego do właściwego organu podatkowego oraz właściwego sądu rejestrowego.

Czytaj dalej
W tym tygodniu na blogu IP: trzykrotność stosownego wynagrodzenia za naruszenie prawa autorskiego niezgodna z Konstytucją RP!

Trybunał Konstytucyjny uznał, że trzykrotność wynagrodzenia za zawinione naruszenie praw autorskich jest niezgodne z Konstytucją RP. Uprawnienie to zostało zawarte w art. 79 ust. 1 pkt 3 lit b ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i pozwala na żądanie zapłaty trzykrotności stosownego wynagrodzenia za bezprawne, zawinione wykorzystanie cudzego utworu.

Czytaj dalej
Newsletter - maj 2015
Blaski i cienie innowacyjności w programach finansowanych z funduszy unijnych

Innowacyjność stała się w ostatnich latach jednym z najczęściej używanych terminów wyznaczających strategiczne kierunki polityk unijnych oraz polskiej strategii rozwoju. W obecnej perspektywie budżetowej 2014 – 2020 innowacyjność ma szanse stać się rzeczywiście kwestią fundamentalną, gdyż w przypadku przedsiębiorców dostępne wsparcie, przewidziane przede wszystkim w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR), będzie przeznaczone głównie na działalność związaną z badaniami i rozwojem (B+R, wcześniej wspieraną przede wszystkim w przypadku instytucji naukowych).

Czytaj dalej
Newsletter - kwiecień 2015
Newsletter - marzec 2015
Blog LSW IP ma już dwa miesiące.

Niespełna dwa miesiące temu uruchomiliśmy nasz LSW IP BLOG szeroko poruszający tematy związane z własnością intelektualną.  Na blogu pojawiło się  20 artykułów, które spotkały się  z dużym zainteresowaniem. Cieszymy się, że prezentowane przez nas treści są dla Państwa interesujące.

Czytaj dalej
Istotne zmiany w prawie antymonopolowym dotyczące kontroli koncentracji.

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wprowadziła liczne zmiany w obszarze kontroli koncentracji, które obowiązują już od 18 stycznia tego roku. Zmiany te mają na celu przyczynić się do lepszej ochrony interesów przedsiębiorców w postępowaniu przed Prezesem UOKiK i przyspieszyć postępowanie w sprawie koncentracji.

Poniżej przedstawiamy zwięzły opis kluczowych zmian w obszarze kontroli koncentracji:

Czytaj dalej
Janusowe oblicze polskiego e-myta.

Z początkiem stycznia 2015 r. weszła w życie niezwykle potrzebna i wyraźnie spóźniona nowelizacja ustawy o drogach publicznych, jasno określająca zasady nakładania kar za naruszenie obowiązku uiszczenia opłaty elektronicznej za przejazd wybranymi odcinkami dróg krajowych.

Czytaj dalej
Jak się ustrzec przed odpowiedzialnością z tytułu mobbingu?

Ostatnio coraz bardziej „medialnym” słowem staje się pojęcie mobbingu i zagrożeń z nim związanych. Do niedawna roszczenia pracowników z tytułu mobbingu nie były zgłaszane często. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej sytuacja zaczyna się jednak zmieniać, a pracodawcy powinni na takie roszczenia być przygotowani.

Czytaj dalej
LSW partnerem prawnym Seminarium pt. „Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i obiektów strategicznych w sytuacji zagrożenia wojną hybrydową".

Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku  kancelaria LSW Leśnodorski, Ślusarek i  Wspólnicy  została partnerem prawnym Seminarium organizowanego przez Fundację Energia dla Europy dotyczącego  niezwykle aktualnego tematu jakim jest  „Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i obiektów strategicznych w sytuacji zagrożenia wojną hybrydową”, które odbędzie się w dniu 16 kwietnia 2015 roku w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj dalej
Newsletter - luty 2015
Pieniądze leżą na ulicy - komentarz na temat reprywatyzacji

Reprywatyzacja to ogromne pieniądze, które niemal „leżą na ulicy” - można je uzyskać w formie odszkodowania albo w postaci wartościowych nieruchomości, trzeba tylko posiąść „wiedzę tajemną”. Ostatnio jednak coraz więcej mówi się publicznie o patologiach: nieruchomości odzyskują „spekulanci”. Czy Warszawa przejdzie w prywatne ręce?

Czytaj dalej
Newsletter - styczeń 2015
Czy zaleje nas fala bankrutujących konsumentów?

Od początku 2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ogłaszania upadłości i prowadzenia postępowania upadłościowego konsumentów. Co prawda nie jest to novum, bowiem już od 2009 roku prawo upadłościowe przewidywało możliwość ogłoszenia upadłości przez osobę fizyczną nie prowadząca działalności gospodarczej, jednak zmieniło się wiele. Zmiany, które przez część (szczególnie nadmiernie zadłużonych) konsumentów zostały przyjęte z ulgą, mogą spędzać sen z powiek ich wierzycieli. 

Czytaj dalej
Nieuczciwe praktyki dotyczące opłat za znaki towarowe

W ostatnim czasie wiele firm otrzymuje komercyjne oferty dotyczące publikowania informacji o znakach towarowych od prywatnych przedsiębiorców. Działania te nie mają żadnego związku z działalnością Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, czy też Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego.

Czytaj dalej
Newsletter - listopad 2014
Istotne zmiany dla branży e-commerce

W ostatnim czasie dużo mówi się o rewolucji w zakresie regulacji funkcjonowania rynku e-commerce, w szczególności dotyczącej sklepów internetowych, która jest spowodowana zbliżającym się wejściem w życie w dniu 25 grudnia 2014 roku ustawy o prawach konsumenta. Do tego czasu wszystkie podmioty z branży e-commerce muszą dostosować swoje regulaminy do zmieniającego się prawa.

Czytaj dalej
Zmiany w znakowaniu żywności

Od dnia 13 grudnia 2014 r. stosowane będą postanowienia przyjętego w 2011 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Rozporządzenie to porządkuje dotychczasowe, zamieszczone w różnych aktach prawnych, przepisy dotyczące znakowania żywności i wprowadza pewne nowe, istotne regulacje dotyczące jego wymogów. Przepisy te będą bezpośrednio stosowane na terytorium całej Unii Europejskiej. 

Czytaj dalej
Newsletter - październik 2014
Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC) jednak od 2016 ?

W dniu 17 września 2014 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Najgłośniejszą i dla wielu kluczową zmianą jest wejście w życie przepisów dotyczących opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC – controlled foreign corporation).

Czytaj dalej
Sąd Najwyższy o odszkodowaniach za dekret warszawski

Ze względu na brak odpowiednich przepisów, reprywatyzacja nieruchomości warszawskich przejętych na mocy dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy odbywa się na drodze sądowej. Znaczna część przejętych nieruchomości, na skutek upływu czasu, nie może być zwrócona w naturze. Spadkobiercy dawnych właścicieli domagają się odszkodowań. W niedawnym orzeczeniu Sąd Najwyższy wypowiedział się w sposób korzystny dla osób dochodzących roszczeń odszkodowawczych.

Czytaj dalej
Newsletter - lipiec 2014
Hipoteka/postępowanie upadłościowe – uprawnienia wierzyciela hipotecznego

W ostatnim czasie Sąd Najwyższy dwukrotnie wypowiadał się w kwestiach, które istotnie rzutują na pozycję wierzyciela hipotecznego w postępowaniu upadłościowym. W jednym z orzeczeń SN orzekł, że wierzyciel hipoteczny (nie będący jednocześnie wierzycielem osobistym) ma prawo złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika hipotecznego. W innym odniósł się do zakresu zabezpieczenia hipoteką roszczeń wierzyciela upadłego, określając je w sposób korzystny dla wierzyciela.

Czytaj dalej
Podatniku, masz zagraniczną spółkę? Uważaj, idą zmiany!

Zapowiedzi powoli stają się faktem. Niewykluczone, że już niedługo wejdą w życie przepisy, które mają skutkować tym, by  polscy podatnicy płacili w kraju podatek dochodowy także od kontrolowanych przez siebie spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation – dalej: CFC) działających w tzw. rajach podatkowych, ale nie tylko, bo również w krajach stosujących korzystniejsze reguły opodatkowania niż Polska.

Czytaj dalej
Newsletter - Minister Finansów wydał interpretację ogólną!
Newsletter - maj 2014
Nieruchomości - rząd przyjął projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym

Odwrócony kredyt hipoteczny to szczególny rodzaj kredytu, przeznaczony przede wszystkim dla osób starszych, które chcą uzyskać dodatkowe środki pieniężne w zamian za przekazanie nieruchomości bankowi po swojej śmierci. Obecnie odwrócony kredyt hipoteczny nie jest w ogóle uregulowany chociaż istniejące instytucje prawne umożliwiają osiąganie podobnych efektów ekonomicznych.

Czytaj dalej
Zamówienia publiczne -TK przeciwko zawyżonym opłatom od skargi na orzeczenie KIO

Opłaty w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą są stosunkowo wysokie, jednak dopiero koszty skargi do sądu na orzeczenie KIO swoją wysokością niemal całkowicie zniechęcają wykonawców do korzystania z tego środka prawnego. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją przepis, mocą którego opłata z tytułu wpisu od skargi mogła wynosić nawet 5 milionów złotych.

Czytaj dalej
Zamówienia publiczne – projekty zmian

Prawo zamówień publicznych jest jednym z częściej zmienianych aktów prawnych ale też jednym z częściej krytykowanych. W ostatnim czasie odnotowaliśmy dwie zmiany warte zasygnalizowania. Sejm zajął się projektem zmiany tej ustawy, mającym za cel zachęcenie zamawiających do wprowadzania różnych kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty – nie tylko najniższej ceny. Rząd zaś pracuje nad zmianą ustawy z 28 czerwca 2012 r. przewidującej ułatwienia dla podwykonawców w uzyskaniu zapłaty za wykonane roboty budowlane.

Czytaj dalej
Newsletter - listopad 2013
W obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego - czyli sprawa o wycenie krzywdy

Sąd Okręgowy w Gdańsku, rozpatrując sprawę jednego z byłych opozycjonistów z czasów PRL , stanął przed trudnym zadaniem w postaci konieczności określenia wysokości zadośćuczynienia należnego za krzywdę doznaną w wyniku tymczasowego aresztowania z powodu działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. W obliczu wygranej dla naszego Klienta sprawy wciąż zadajemy sobie pytanie – czy rzeczywiście można wycenić „krzywdę”?

Czytaj dalej
Organizacja imprez masowych – czyli event od strony prawnej

Niektóre rodzaje eventów stanowią według prawa tzw. imprezy masowe. W takich przypadkach przepisy nakładają na ich organizatorów szereg obowiązków związanych z bezpieczeństwem uczestników. Problematyka imprez masowych była głośnym tematem w czasie Euro 2012. Przepisy te, po Euro, nie przestały jednak obowiązywać i nadal trzeba o nich pamiętać. Niniejszy artykuł stanowi krótkie wprowadzenie w tę problematykę – swoisty przewodnik, jak poruszać się w tej materii, prezentujący podstawowe informacje na tematy najważniejsze od strony praktycznej.

 

Czytaj dalej
Milena Bogdanowicz laureatką Rising Stars 2013

Zdolni, ambitni, świetnie wykształceni, ale przede wszystkim pełni prawdziwej pasji – tacy powinni być  „prawnicy jutra”. Milena Bogdanowicz, prawnik LSW wygrała drugą edycję konkursu Rising Stars, współorganizowanego przez LexisNexis Polska i Dziennik Gazetę Prawną.

Czytaj dalej
Newsletter - wrzesień 2013
Najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy

Od dawna nie było tak rewolucyjnych zmian w prawie pracy. Ostanie miesiące i dni przyniosły w tym zakresie wiele zmian, które są bardzo ważne dla wszystkich przedsiębiorców, kadrowych i działów HR..

Czytaj dalej

Copyright © 2012-2017 Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy All Rights Reserved