O ile o samych zmianach, które pojawiły się w przepisach z początkiem 2019 r. nie będziemy ponownie się rozpisywać, o tyle warto przypomnieć, że 31 grudnia 2018 r. (na 1 dzień przed wejściem w życie tych przepisów) ukazało się rozporządzenie, mocą którego rozpoczęcie obowiązywania części nowych przepisów w zakresie podatku u źródła (w tym odnoszących się zasad poboru podatku u źródła przy płatnościach powyżej 2 mln zł) odroczono do 1 lipca 2019 roku.

Co zrobił ustawodawca?

28 czerwca 2019 r. wydał rozporządzenie… zmieniające rozporządzenie z 31 grudnia 2018 r., przesuwając powyższy termin do dnia 1 stycznia 2020 r. Co ciekawe – nie wiadomo czy przez pomyłkę czy to zabieg celowy – rozporządzenie przedłuża ten okres jedynie w odniesieniu do przepisów ustawy CIT.

Z jednej strony, wielu przedsiębiorców zapewne odetchnie. W skrócie znaczy to bowiem tyle, że do końca 2019 r. mogą oni stosować dotychczasowe zasady rozliczania podatku u źródła. Z drugiej zaś strony, nie zapominajmy o istotnych zmianach, które już obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Chodzi m.in. o: nową definicję rzeczywistego właściciela czy kwestie dotyczące miejsca prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej, jak również obowiązek dochowania należytej staranności.

Zapraszamy do lektury Alertu podatkowego opracowanego przez Marcina Grzeleckiego i Michała Krysika.

Cały Alert prawno-podatkowy LSW do przeczytania pod tym LINKIEM.